BİTEN PROJELERSULAMA, BARAJ VE ENERJİ PROJELERİ Geriye Dön
AKKÖY I HES PROJESİ
İşveren: Akköy Enerji A.Ş.
Yeri: Gümüşhane / Türkiye
Bitiş Tarihi: 20.11.2008
Gümüşhane ili sınırları içerisinde inşa edilmiş olan ve yıllık 320 Gwsa elektrik üretmesi planlanan Akköy I Barajı ve HES projesi; Harşit Nehri üzerinde ve Kürtün Barajı’nın mansabında yer alan 12.430 m uzunluğundaki enerji tünelinin ve baraj gövdesinin sağladığı düşüyü kullanmaktadır.

Akköy I HES Projesi’nde, her biri 34,5 MW kapasiteye sahip 3 adet türbin bulunmakta olup, bu sayede 103,5 MW değerinde bir toplam kurulu güç sağlanmış olmaktadır. Projenin tamamlanmasının ardından, kurulmuş olan hidroelektrik santrali, Akköy Enerji A.Ş. tarafından, lisans süresi boyunca işletilecektir.

Akköy Enerji A.Ş. tarafından Yap-İşlet modelinde, lisansı alınan projenin inşaat işleri, Kolin İnşaat’ın yüklemi altında tamamlanmıştır. Akköy I projesi kapsamında, temelden 53 m yüksekliğinde bir silindirle sıkıştırılmış beton baraj gövdesi, 6,00 m çapında, 12.430 m uzunluğunda ve 72 m3/s nominal debiye sahip bir enerji tüneli, betonarme bir denge bacası, 162 m düşü yüksekliği sağlayan cebri boru ve bir adet hidroelektrik santral bulunmaktadır.