BİTEN PROJELERULAŞTIRMA VE ALTYAPI PROJELERİ Geriye Dön
BAKÜ ŞEHRİ TİFLİS CADDESİ İLE 20 YANVAR KAVŞAĞI YAPIMI
İşveren: Azerbaycan Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Servisi
Yeri: Bakü / Azerbaycan
Bitiş Tarihi: 19.03.2007
Bakü Şehrinin trafik probleminin çözülmesi amacıyla başlatılan çalışmalardan birisi olan Bakü Şehri Tiflis Caddesi ile 20 Yanvar Kavşağı Yapımı projesi, gerek Azerbaycan’ı Rusya’ya bağlayan transit yol gerekse Azerbaycan’ı bu yol ile komşu ülkelere bağlayan yol kavşağında bulunması dolayısıyla yapılan tünelin bu güzergahta trafiği büyük ölçüde rahatlattığı aşikardır.

Tünel 330 m uzunlukta olup tünel giriş ve çıkışındaki 300 metrelik yaklaşım yollarıyla 1 km uzunlukta 3 şerit gidiş 3 şerit geliş olmak üzere yapılmıştır. Projede transit trafik tünele alınarak akış sürekliliği sağlanmış, üst seviyede düzenlenmiş kavşak ile genel trafik sirkülasyonu rahatlatmış ve bağlantı kolları ile de trafiğin her yöne akışı sağlanmıştır.

Proje kapsamında Tiflis Caddesi’nin 1 km’lik kısmının farklı seviyeye alınabilmesi için kazıklı bir sistemle perde duvarlar inşa edilmiştir, bunun 330 m’lik kısmının üzeri kirişlerle kapatılarak bir Alt Geçit Tüneli oluşturulmuş ve bunun üzerinde de yan yollardan gelen trafiği düzenleyecek bir hemzemin kavşak yapılmıştır.