LİMAN VE TERSANE
ÇANAKKALE LİMAN İŞLETMESİ SAN. VE TİC A.Ş
ÇANAKKALE LİMAN İŞLETMESİ SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından 29.05.2004 tarihinde temeli atılan Çanakkale Kepez limanının üst yapı inşaatı, 23.11.2005 tarihinde, Kolin İnşaat tarafından tamamlanmış ve 02.12.2005 tarihinde işletmeye alınmıştır. Şirket bünyesinde Dikili’den sonra ikinci liman yatırımı olan Kepez Limanı, İzmir’e 300 km, Balıkesir’e 170 km, Bandırma’ya 160 km, Biga’ya 90 km, Çan’a 80 km,Bursa’ya 270 km, Ezine’ye 45 km uzaklıkta olup mevcut devlet karayolları her türlü taşımacılığa elverişlidir.Limanımız ISPS Koda (yolcu-kruvaziyer/hızlı/feribot yolcu,dökme kuru yük,genel kargo, konteyner ve Ro-Ro gemileri ile petrol/ürün tankerleri) sahip olup hizmet çeşitliliği,30 m. Derinliğe sahip iskelesiyle hizmet kalitesi ve teknik alt yapısıyla, yolcu ve her türlü yük hizmetlerini karşılayabilecek yapıda olup limana uğrak yapan gemiler ile Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilere sağladığı, başta atık alım hizmeti olmak üzere; su ikmali, yağ ikmali, sualtı ve su üstü teknik hizmetler vb. hizmetler ile Çanakkale Boğazı içerisinde önemli bir ikmal noktasıdır.

Liman içerisinde yer alan atık kabul tesisi, gemilerden kaynaklı atıkların toplanmasında Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük tesisi konumunda olup aynı zamanda Avrupa Atık Tesisleri Birliği (EUROSHORE) üyesidir.

Yılda gemilerden 150 bin ton atık toplayan Çanakkale Liman İşletmesi, öncelikli olarak deniz kirliliğinin önlenmesinde büyük rol oynarken toplanan atıkların ayrıştırılmasıyla ve geri dönüşüme kazandırılmasıyla da ülkeye katma değer sağlamaktadır.

Limancılık hizmetlerinin yanı sıra Çanakkale Boğazı giriş öncesinde ağırlıklı olarak Bozcaada demir bölgesinde sağladığı hizmet çeşitliliği ile de Yunanistan Pire Limanı’nın rakibi konumundadır.


Fotoğraflar
DİKİLİ LİMAN VE TURİZM İŞLETMESİ A.Ş
Dikili Liman ve Turizm İşletmeleri A.Ş., Dikili Limanı’nda yük ve yolcu gemilerine barınma, yükleme boşaltma, depolama, şifting, limbo, terminal hizmetleri, kılavuzluk, palamar, gemilere su verme, atık alma, bakım ve onarım, iaşe gibi hizmetler vermek üzere kuruldu. Yap-İşlet-Devret modeli ve 7 milyon Dolar tutarında yatırım bedeli ile kurulan Dikili Liman İşletmesi; Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş., Diperlit Filtre Madencilik ve Sanayi Ltd. Şti., Taşimpeks Granit Mermer Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Dikili Jeotermal Tur. Teks. Tic. ve Sanayi A.Ş. ve TDİ A.Ş.’nin ortaklığıyla 2003 yılından itibaren 30 yıl süre ile işletilecektir.

Dikili Limanı’nda yer alan gümrük, limanın özelleştirilmesinin ardından A sınıfı gümrük haline getirilmiş, bitkisel gıda ithalatı ve ihracatı için gerekli izinler alınmıştır. Daha önce sadece perlit ve taş ihracatı yapılan limanda bugün gübre, ayçiçeği, kanola tohumu, keten tohumu, kömür, seramik, un ve buğday gibi ürünlerin ithalat ve ihracatı başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Dikili Liman İşletmesi; Pergamon Antik Kenti, Asklepion Harabeleri, Zeus Tapınağı, Hera Tapınağı, Kızıl Bazilika, Helenistik döneme ait tiyatro ve Tarih Müzesi gibi önemli tarihi eserlerin bulunduğu Bergama’ya 30 dakika mesafededir.


Fotoğraflar
SEFİNE DENİZCİLİK A.Ş
Sefine Denizcilik, gemi inşa sektöründe lider bir kuruluş olmak hedefiyle 2005 yılında kuruldu. 2006 yılında tersane altyapı ve otonom yatırımlarına başlayan Sefine, Yalova’nın Altınova ilçesinin Hersek Köyü sınırları içerisinde yer alan, toplam 140.000 m2’lik bir alanda kuruludur. Tersanenin, 7.300 m2’lik kapalı alanı bulunmaktadır. Sefine, ikinci faz yatırımları kapsamında; 2009 yılında kuru havuz inşaatı, çelik inşa holü, idari bina, sosyal tesis, yemekhane, 2 adet hareketli sundurma, depo, saha betonu, kule vinç, 2x200 ton gantry kreyn yatırımlarını gerçekleştirerek altyapısını güçlendirmeye devam etmiştir.240 metre boyunda, 42 metre eninde, 80.640 m2 hacme sahip, havuz içi net su kesimi 8 metre, havuz duvarı toplam yüksekliği 9,5 metre olan kuru havuz; faaliyete geçtiğinde yılda 35-45 adet arasında gemiye bakım ve onarım hizmeti verebilecektir. Havuz; boyutları ve imkan kabiliyetleri olarak Türkiye’de özel sektörün sahip olduğu en büyük 2. kuru havuzdur.

Güçlü finansman yapısı, sağlam tersane altyapısı, projeleri başarıyla yürütebilen etkin ve genç bir ekibe sahip olması; finansman ve proje yönetimi tabanlı bir sektör olan gemi inşa sektöründe Sefine’nin başlıca rekabet avantajlarını oluşturmaktadır.


Fotoğraflar
TEOS MARİNA İŞLETME VE TİC. A.Ş
Adını 12 İon şehrinden biri olan Teos’dan alan TEOS A.Ş. yeni yatırımlarıyla adını duyurmaya devam eden Kolin Grubu tarafından 2006 yılında 25 yıl süre ile Sığacık Yat Limanı’nı işletmek üzere kurulmuştur. 480 yatı aynı anda barındıracak olan liman bölgenin tarihi ve doğal yapısını bozmadan 6 milyon dolarlık yatırımı ile üst yapısı tamamlandığında, bölgeye sağlayacağı istihdam ve turizm geliştirme kapasitesi ile dikkat çekici bir yatırım olma özelliği taşıyacaktır.


Fotoğraflar